Zlato – investice nebo spekulace na budoucí růst jeho ceny? Jen fakta, bez emocí.
21. 12. 2020

Zlato – investice nebo spekulace na budoucí růst jeho ceny? Jen fakta, bez emocí.

Hlavní vlastnosti zlata 

ukládání majetku do zlata je spekulací  

  • je směnným prostředkem - shodně jako CZK nebo USD - trvanlivost, vzácnost, dělitelnost, zaměnitelnost ( průmyslové využití je nízké – dokonce nižší než například stříbra) 
  • jeho cena se odvíjí převážně od poptávky – rostou-li rizika ohrožující ekonomický růst, roste i cena zlata = záporná korelace s vlastnictvím firem - akciemi – využívá se jako reduktor volatility (kolísání ceny majetku)  = proto zlato není investice 

ale negativní spekulace na to, že lidstvo se v budoucnu bude mít hůře, než se má dnes.

 

Vývoj ceny zlata za 650 let

Cena zlata dlouhodobě stagnuje a vždy, když se najdou nová naleziště, jeho cena poklesne. 

 

Vývoj ceny zlata za posledních 100 let 

dlouhé cykly, nevhodné pro uchování hodnoty 

Pro vytváření disponibilní rezervy nebo rezervy na neaktivní část života je zcela nevhodným nástrojem.  

Není schopno si stabilně udržovat kupní cenu nebo s růstem ekonomiky zvyšovat svou cenu. Cena se vyvíjí skokově, vždy proběhl prudký nárůst následovaný dlouhodobým poklesem ceny.  

Cykly růst/pokles jsou dlouhé a nekryjí se s lidským cyklem tvorba/čerpání.  

V praxi – celý život vytvářet zlatou rezervu a v době její čerpání na zajištění kvalitního životního standardu sledovat, jak se cena  majetku snižuje. 

 

 

Zlato a jeho vývoj za 15 let 

cena zlata vysoce kolísá 

 

Graf historických údajů o skutečných (inflačně korigovaných) cenách zlata za unci. 1) Zdroj: Macrotrends.net.

 

 

Zlato a jeho vývoj za 15 let 

cena zlata vysoce kolísá  

Cena zlata kolísá zcela srovnatelně s cenami akcií nebo nemovitostí a  neporovnatelně více než ceny bonitních dluhopisů.  

Pro porovnání, mezi roky 2007 - 2009 propadl index největších společností  S&P 500 o 47%, zlato v letech 2011 - 2015 propadlo o 55% a během  propadu 1980-1982 dokonce dosáhl pád reálné ceny zlata 63% (měřeno  v USD). 

Ještě zajímavější jsou fakta o návratu ceny na předpropadovou hodnotu. S&P 500 potřeboval necelé 4 roky, zlato se na ceny z roku 2011 vrátilo až  v roce 2020, tedy po dlouhých 9 letech. A hůře, pokud bylo nakoupeno zlato  v roce 1980, v reálných, o inflaci očištěných cenách, je spekulant stále  ztrátový. Ne, zlato není jistota.  

 

 

Cílem práce s kapitálem nesmí být jen prosté udržení jeho hodnoty, hodnota majetku by měla dlouhodobě růst. Při tom  je třeba zohlednit podstupovaná rizika a dosahované výnosy. 

 

Veronika Srb Balnarová
Autor: Veronika Srb Balnarová

Dovolím si říct a to naprosto neskromně, že jsem úplně normální žena se dvěma syny. Jednomu je                  17 let a druhému 4 roky, takže mladá už chvíli jsem

Díky tomu se mi podařilo ve finančním a realitním světě získat mnoho zkušeností, někdy velmi příjemných a někdy i těch méně příjemných, ale za všechny jsem vděčná, protože díky nim jsem tady a dělám přesně to, co mě baví a naplňuje. A co víc, nemusím klesat ze svých nároků na kvalitní služby…

 Jsem přesvědčená, že v každém obchodním případě je nejdůležitější člověk…je jedno, kolik má peněz, kolik domů, důležitý je lidský osud, který může být mnohdy hodně pohnutý. Jsem hodně otevřená a díky tomu se mi klienti často také otevřou a stanou se z nás přátelé, což je v této době k nezaplacení.

Někdy jsem trochu zklamaná. Když slyším zkušenosti klientů, co jiní obchodníci považují za standard.

Já jsem zvyklá, že u mě nadstandard je standardem a přes to prostě nejede vlak.

Někdo může říct, že jsem pedant nebo perfekcionalista a bude mít pravděpodobně pravdu, protože když už něco dělám, tak to dělám nejlépe, jak umím.

 

Moji klienti mě nazývají různě:

Třeba buldok ( že se zakousnu a dokud není hotovo, tak neskončím ), ne že by mě to rovna potěšilo, ale po vysvětlení, jak to bylo myšleno, jsem si prokazatelně odfoukla a vlastně mě to potěšilo.

Jiní klienti říkají, že jsem jiná a opravdu osobní.

Energická, upovídaná, ale dochvilná a naprosto spolehlivá.

Další, že mám svéráznou a 100% upřímnou povahu a to ne každý vydýchá

 

Ale každopádně si u mě můžete být jistí, že co řeknu, to udělám a pro jistotu se k tomu ještě zaváži ve smlouvě…

 

Na mých stránkách v sekci nemovitosti najdete všechny nemovitosti, které jsem prodala či pronajala sama na sebe. Jako finanční poradce jsem k sobě dlouho hledala realiního parťáka pro mé klienty, ale nedařilo se mi najít bohužel nikoho na koho by bylo 100% spolehnutí a k tomu aby realitní práci dělal, tak jak si představuji.

Tak jsem si začala reality dělat sama. Byť si dělám reality po svém jen od ledna 2020, tak pevně věřím, že v mé práci je vidět, že mi nejde o kvantitu, ale kvalitu!

Nemluvě o tom, že přitahuji nemovitosti, kde se buď hodně spěchá na prodej nebo byly dlouhodobě neprodejné. A oba scénáře mě moc baví :-)

Ve světě financí a realit se pohybuji od konce roku 2007 a to nejdůležitější, co jsem si za ty roky odnesla je, že aby jakýkoliv člověk dělal svoji práci pořádně, tak nejen že ho musí bavit, ale musí chtít na sobě pracovat a neustále si zvyšovat laťku.

Zakládám si na vzdělání, tak u mě můžete počítat s tím, že mám certifikaci na hypotéky, pojištění, investice, reality, dále školení na marketing na sociálních sítích, na reklamu na Google a Seznam, práci s Photoshopem a další. A kdybych přece jen udělala někde botu, tak jsem pojištěna dle zákona.

 

Odběr článků za světa realit a financí

Dvakrát do měsíce tipy a rady e-mailem zdarma

zpracováním osobních údajů